0 follower

Czym jest Yii

Yii jest wysoko wydajnym, opartym na komponentach frameworkiem PHP do szybkiego programowania nowoczesnych stron internetowych. Nazwa Yii (wymawiana [ji:]) oznacza w języku chińskim "prosto i ewolucyjnie". Może to być również rozumiane jako akronim dla Yes It Is!

Dla jakich zastosowań Yii jest najlepszy?

Yii jest frameworkiem ogólnego przeznaczenia, co oznacza, że może być wykorzystany do stworzenia każdego rodzaju aplikacji internetowych korzystających z PHP. Z uwagi na architekturę opartą na komponentach i zaawansowane wsparcie dla mechanizmów pamięci podręcznej jest on odpowiedni do tworzenia rozbudowanych aplikacji, takich jak: portale, fora, systemy zarządzania treścią (CMS), projekty komercyjne (e-sklepy), usługi sieciowe i inne.

Jak wygląda porównanie Yii z innymi frameworkami?

Jeśli korzystałeś już z innych frameworków, na pewno docenisz, jak Yii wypada na ich tle:

  • Jak większość frameworków, Yii wykorzystuje architekturę MVC (Model-Widok-Kontroler) i wspiera organizację kodu zgodną z tym wzorcem.
  • Yii opiera się na filozofii, która mówi, że kod powinien być napisany w prosty, ale jednocześnie elegancki sposób. Yii nigdy nie będzie upierać się przy przeprojektowaniu kodu jedynie w celu dokładnego trzymania się zasad wzorca projektowego.
  • Yii jest w pełni rozwiniętym frameworkiem dostarczającym sprawdzonych i gotowych do użycia funkcjonalności: konstruktorów zapytań oraz ActiveRecord dla baz danych relacyjnych i NoSQL, wsparcia dla tworzenia RESTful API oraz wielopoziomowych mechanizmów pamięci podręcznej i wielu, wielu innych.
  • Yii jest ekstremalnie rozszerzalny. Możesz dostosować lub wymienić praktycznie każdy fragment podstawowego kodu. Dodatkowo Yii wykorzystuje architekturę rozszerzeń, dzięki czemu możesz w prosty sposób stworzyć i opublikować swoje własne moduły i widżety.
  • Podstawowym celem, do którego Yii zawsze dąży, jest wysoka wydajność.

Yii nie jest efektem pracy pojedynczego programisty - projekt wspiera zarówno grupa doświadczonych deweloperów, jak i ogromna społeczność programistyczna, nieustannie przyczyniając się do jego rozwoju. Deweloperzy trzymają rękę na pulsie najnowszych trendów Internetu, za pomocą prostych i eleganckich interfejsów wzbogacając Yii w najlepsze sprawdzone rozwiązania i funkcjonalności, dostępne w innych frameworkach i projektach.

Wersje Yii

Yii aktualnie dostępny jest w dwóch głównych wersjach: 1.1 i 2.0. Wersja 1.1 jest kodem starszej generacji, obecnie w fazie utrzymaniowej. Wersja 2.0 jest całkowicie przepisaną wersją Yii z uwzględnieniem najnowszych protokołów i technologii, takich jak Composer, PSR, przestrzenie nazw, traity i wiele innych. 2.0 reprezentuje aktualną generację frameworka i na niej skupi się głównie praca programistów w ciągu najbliższych lat.
Ten przewodnik opisuje wersję 2.0.

Wymagania i zależności

Yii 2.0 wymaga PHP w wersji 5.4.0 lub nowszej i pracuje najwydajniej na najnowszej wersji PHP. Aby otrzymać więcej informacji na temat wymagań i indywidualnych funkcjonalności, uruchom specjalny skrypt testujący system dołączony w każdym wydaniu Yii.

Używanie Yii wymaga podstawowej wiedzy o programowaniu obiektowym w PHP (OOP), ponieważ Yii jest frameworkiem czysto obiektowym. Yii 2.0 wykorzystuje ostatnie udoskonalenia w PHP, jak przestrzenie nazw i traity. Zrozumienie tych konstrukcji pomoże Ci szybciej i łatwiej rozpocząć pracę z Yii 2.0.

Found a typo or you think this page needs improvement?
Edit it on github !