Query, ActiveQuery i ActiveRecord

Witam forumowiczów,

Próbuje dojść pewnej podstawowej rzeczy na temat klas wymienionych w temacie, bardzo proszę o informacje czy dobrze rozumuje, jeśli nie to proszę o korektę toku myślenia.

Query

Służy do wykonywania zapytań (odpowiednik SELECT) i zwraca wynik w postaci tabeli asocjacyjnej.

ActiveQuery

Służy do wykonywania zapytań (odpowiednik SELECT) i zwraca wynik w postaci tabeli składającej się z obiektów typu ActiveRecord.

ActiveRecord

To obiekty (rekordy) powstałe w wyniku wyszukiwania (metodą ActiveQuery), służące do operacji bazodanowych (odpowiednik INSERT, UPDATE, DELETE).

Czy jest jeszcze jakaś istotna (być może podstawowa) różnica pomiędzy klasami?

Dzięki i pozdrawiam.

Dobrze rozumujesz. Tutaj masz polskie tłumaczenie doka ActiveRecord mojego skromnego autorstwa https://github.com/yiisoft/yii2/blob/master/docs/guide-pl/db-active-record.md (poprawki mile widziane).

Wow. Fajna sprawa, tłumaczenie pewnie wiele wyjaśni. Dzięki.

To forum to jest jakieś przedszkole do cholery? Typ ma 37 postów i nie zna/nie rozumie oczywistych podstaw, może lepiej gościu naucz się najpierw czytać ze zrozumieniem zanim zaczniesz korzystać z forum i o zgrozo programować czy tworzyć jakieś aplikacje webowe bo aż strach się bać do czego jesteś zdolny, a ty bizley przestań niańczyć tych noobów, pomagać owszem ale nie zniżaj się do aż tak niskiego poziomu, niedługo nasi wspaniali polscy programiści zaczną się pytać co to jest localhost albo lepiej, i do cholery nie cenzurować mnie po raz kolejny, mi chodzi o to żeby to forum było bardziej merytoryczne, bo to aż wstyd, na anglojęzycznej wersji takich lamerskich pytań nie uświadczysz jak tutaj kuźwa !

Jeśli łaskawie pozwolisz, to sam będę decydował komu pomagam. Gdzieś w sieci musi być miejsce, gdzie ludzie mogą zapytać o podstawy i równie dobrze to może być tutaj. Posiadanie konta na tym forum nie obliguje Cię do czytania postów, ani tym bardziej odpowiadania na nie. Wypadałoby za to nie obrażać innych użytkowników.