Scenariusze

Witam forumowiczów, bardzo proszę o pomoc.

Próbuje zrozumieć scenariusze w Yii 2. Moje rozumowanie jest takie.

Czasem zdarza się, że dwa modele posiadają wspólne atrybuty. Aby nie tworzyć dwóch osobnych modeli, można na skróty utworzyć tylko jeden i zmieniać jego scenariusz, wybierając atrybuty, które chcemy mieć w naszym modelu, na obecną chwilę. Można zmieniać model, z jednego na drugi, zmieniając scenariusz.

Czy o to chodzi w scenariuszach?

Bardzo proszę o pomoc i korektę mojego myślenia, jeśli nie o to chodzi w idei scenariuszy.

Dziękuję za pomoc,

Pozdrawiam

Ja scenariuszy używam do ustawienia które zmienne modelu są używane.

Np przykład dla modelu formularza. Domyślnie na frontendzie potrzeba wszystkiego (również zaznaczenia regulaminu itp)a na backend tylko to co potrzebne jest do przeglądu danych.


	public function scenarios()

    {

        return [

            'default' => ['firstname', 'lastname', 'birth', 'id_number', 'phone', 'email', 'email_repeat', 'email3', 'name_org', 'depart', 'section', 'adress_org', 'uwagi', 'regulamin1', 'regulamin2'],

            'backend' => ['firstname', 'lastname', 'birth', 'id_number', 'phone', 'email', 'email3', 'name_org', 'depart', 'section', 'adress_org', 'uwagi']

        ];

    }

Gdyby tego nie było to przy edycji danych w backend walidator by nie przepuszczał bo brakował by mu niektórych danych.

Tak jak napisał pceuropa w zależności od akcji możesz zdefiniować odpowiedni scenariusz czyli, które pola są np wymagana. Tak jak podano w guide dla logowania wymagane są pola login i hasło a dla rejestracji juz login, hasło i email.

Dzięki Wam za pomoc.

Pozdrawiam