[yii2] Wstrzyknięcie error do pola formularza

Cześć,

mam potrzebę by wstrzyknąć error message do pewnego pola(.help-block) w formularzu, tylko mam problem z znalezieniem rozwiązania. Error pochodzi z poza formularza także wykluczam użycie ajaxValidation w ActiveForm.

Google milczy na ten temat, badając plik yiiActiveForm.js nie ma tam żadnej publicznej funkcji które realizowała by moje oczekiwania, co ciekawa próba manualna kończy się fiaskiem - ponieważ pole jest obserwowane i aktualizowane przez plugin yiiActiveForm.

Czy ktoś już miał podobny problem?

A jakie to akcja błędu. Co tam się ma dziać poza tym formularzem. Ma początek szukałbym bym w warunkach Walidacji i próbowałbym wrzucić do Modelu

Później próbowałbym rozłóżyć pole za pomocą funckji

To jest przykład z innego mojego problemu który generował różne pola radio. jedno pole ukrywało inne blok a jedno pokazywło. Ale może cię jakiś oświeci


[

        'item' => function ($index, $label, $name, $checked, $value) {

		if ($value == 2) 

		{return '<label>' . Html::radio($name, $checked, ['value'  => $value, 'onclick' => "document.getElementById('see_notsee').style.display = this.checked ? 'block' : 'none'"]) . $label . '</label>';}

           else 

		   {return '<label>' . Html::radio($name, $checked, ['value'  => $value, 'onclick' => "document.getElementById('see_notsee').style.display = this.checked ? 'none' : 'block'"]) . $label . '</label>';}

        }

    ])?>

w PHP nie mogę tego zrobić, tylko JS. Akacja wygląda tak, że użytkownik przesyła plik na serwer za pomocą ajax i upload może liczyć tylko 3 pliki z tym że mogą być załączane jeden po drugim. Na serwerze zapisuje sobie do cache ile zdjęć zostało przesłanych i gdy są 3 zwracam error, który muszę wstrzyknąć do .help-block.

W sumie mogę zrobić odrębny formularz i własną regułę walidacji, ale zastanawia mnie czy da się jakoś manipulować polami formularza po stronie klienta, bo yiiActiveForm na to nie wskazuję.