Yii Test Oluşturma - Yardım

Herkese Merhaba,

Ben Yii ile bir test oluşturmaya ve ekrana yazdırmaya çalışıyorum. Yii de yeniyim. Bu nedenle baya bi sıkıntı yaşıyorum…

Aşağıda paylaştığım resimde test_id si 1den 10a kadar testlerim ve her test için girilmiş olan çeşitli sayıda sorularım var. Paylaştığım tablo 3 farklı tablonun birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir view dir. Yani testler, sorular ve maddeler tablolarının birleşmesiyle oluşmuştur.

Yapmaya çalıştığım şey ise, test_id si 1 olan soruları ve bu sorulara ait maddeleri test01.php adlı dosyaya yazdırmak. Aynı zamanda test sorularının tek tek gelmesi ve ileri butonu ile sorular arası geçiş yapılması gerekiyor. Geri butonu olamayacak ve her ileri butonuna tıklandığında işaretlenmiş olan şık yanitlar adlı tabloda ilgili yere yazılacak.

Bunu yapmamda bana yardımcı olabilir misiniz? Bir haftadır uğraşıyorum fakat anlattıklarımı yapmayı bi türlü başaramadım.

Yardımlarınızı bekliyorum,

Teşekkürler…

Merhaba Arman,

fikir vermesi açısından şu şekilde bir yapıyı deneyebilirsin

$sorular = Sorular::model()->findAll('testId=:testId',array(':testId'=>1)); // 1 . testle ilgili sorular

foreach($sorular as $soru){

$cevaplar = Cevaplar::model()->findAll('soruId=:soruId',array(':soruId'=>$soru->id)); //ilgili soruya verilen cevaplar

echo '<hr/><br/>'.$soru->TEST-RELATION-NAME->TEST-BAŞLIK;

echo '<br/>'.$soru->BAŞLIK;

foreach($cevaplar as $cevap){  //

echo '<br/>'.$cevap->MADDEHARFİ;

}

}

ileri-geri gitme işini ajax la veya farklı yöntemlerle yapabilirsin.