Arayüz Giydirme Işlem Sırası

Mrb

Sitenin default gorunumunu elimizdeki sekle cevirmek için bir ornek var mı? yani link arıyorum.gözunuze carptıysa bi bakayım.

Elimizdeki şekle derken?

farketmez baska sekilde olur

Selo,

Sorularını daha açık sorarsan sevinirim. Sanırım Layout’dan bahsediyorsun.

İstediğin görünümü layout ve view dosyalarını değiştirerek uygulayabilirsin.

bu tip örnekler mesela

http://www.yiiframework.com/wiki/28/how-to-implement-multiple-page-layouts-in-an-application

Dediğim gibi layout ve viewlerini editlemen gerek…

Ben yazınızdan ve verdiğiniz örnekten fazla bir şey anlayamadım. Framework kullanmanın faydalarını bir çok web sitesinde okuyorum. Örneğin kendi hazırladığım bir site ara yüzü var ve bu ara yüzün de bir yönetici ara yüzü mevcut. Ben bu yönetici bölümünde sitede belirlediğim belirli alanları kullanabiliyorum, aynı joomlada olduğu gibi başlık, gövde üst, sol, sağ, içerik, içerik gövde üst, içerik gövde orta, içerik gövde alt, gövde alt ve footer gibi alanlar belirledim. Web sitesi açılırken açılan sayfada hangi modüllerin bulunduğunu hangi site alanlarının aktif olduğuna bakıp ona göre divleri yeniden yazıp sayfayı ekrana öyle basıyor. Yii ile bu olayı gerçekleştirme imkanımız olabilir mi acaba? Eğer olabilir derseniz bu projem için çok büyük bir vakit tasarrufu sağlayacak.

Bildiğim kadarıyla Yii’de code edit yapmadan joomlada olduğu gibi bir theme yükleyerek görünüm değiştirilmiyor.

Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltirler.

Merhaba Arkadaşlar.

konuyla ilgili olarak daha önce post ettiğim yazılarımın linklerini paylaşayım.

http://www.yiiframework.com/forum/index.php/topic/36770-yii-layouts-kullanimi-hakkinda/

http://www.yiiframework.com/forum/index.php/topic/43045-render-olayi/

konularda anlaşılmayan bir yer varsa veya sormak istediğiniz bir şeyler olduğunda ilgili konunun devamında gerekli açıklamaları elimden geldiğince devam ettirebilirim.

iyi çalışmalar.

Dökümanı türkçeleştirme operasyonuna başlasak?

Aslında yii sadece temel yapıyı veriyor. Eğer siz tema yükleme işlemi gibi bir şey istiyorsanız bu yapıyı fonksiyonları oluşturmanız gerekir. tabi yii ile hangi uygulamayı geliştirdiğinize bağlı blog , e-ticaret gibi uygulamar. Bunlarda öncelikle sistemi siz tasarlayıp düzenlemeniz gerekiyor.

Kısaca isterseniz yii kullanarak bir wordpress magento yapabilirsiniz.:slight_smile:

ufak bir çalışmam olmuştu bunun için fırsat bulursam yüklerim.

İşte arkadaşın bahsettiğide buydu. Yapıyı kendin oluşturmadan, bir plugin yükler gibi görünümü değiştirmek istemiş.

Olsaydı iyiydi aslında :)

Merhaba Arkadaşlar,

Yii Framework te temaları (her sistemde olduğu gibi) önceden oluşturduktan sonra (örneğin 10 tane temamız olsun tema1, tema2,… tema10) Yii::app()->theme değiştirerek istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

..

Yii::app()->theme=$model->TEMA-ADI;

..

işin özü plugin yükler gibi temayı yükleyip yüklediği temayı seçerek görünümü değiştirmek mümkün.

temalarla ilgili detaylı bilgi içeren bir yazı yazmak isterdim ama malesef yeterli vakit bulamıyorum.

Merhaba Yahya,

Yii’de anlayamadığım tek şey tema kullanımı… plug’in yükler gibi demişsin ama ayrı ayrı viewler oluşturmak gerekmiyormu?

bu başlık bence biraz zenginleşip en üste zımbalanabilir. cok muhim bir konu.

Şu sıralar biraz vaktim var. Buna güvenerek konuları toparlamak adına formda bir kaç değişiklik yapmayı planlıyorum.