Yii Default Controller Dosyası

kolay gelsin yiic ile bir proje oluşturduğumuzda SiteController.php isimli bir controller ve views dosyaları gelmekte sonra ben üstüne kendi projemi yazmaya başladığımda ilk gelen SiteController.php dosyasını ve views deki türevlerini kaldırmak ve kendi default controllerimdan devam etmek istiyorum ama controller dosyasını kaldırdıkdan sonra www.proje.dom kendi localim de sayfayı çagırdıgımda altaki hatayı alıyorum yii de bu dosyayı nasıl kaldırabiliriz yada kendi default controller yani sayfa cagırıldıgında ilk çalışan dosyayi kendimiz ayarlayabilirmiyiz formdaki default controller ile ilgi çözümleri denedim ama bir sonuç alamadım yardımcı olabilecek varmı

CHttpException

Unable to resolve the request "site/error". (C:\wamp\www\framework\web\CWebApplication.php:287)

#0 C:\wamp\www\framework\base\CErrorHandler.php(332): CWebApplication->runController(‘site/error’)

#1 C:\wamp\www\framework\base\CErrorHandler.php(205): CErrorHandler->render(‘error’, Array)

#2 C:\wamp\www\framework\base\CErrorHandler.php(130): CErrorHandler->handleException(Object(CHttpException))

#3 C:\wamp\www\framework\base\CApplication.php(713): CErrorHandler->handle(Object(CExceptionEvent))

#4 [internal function]: CApplication->handleException(Object(CHttpException))

#5 {main}

Merhaba.

Default controller tanımlaması yapabilmek için;

1-) önce Deneme adında bir tane controller oluşturduğumuzu varsayalım.

/protected/controllers/DenemeController.php

2-)daha sonra

/protected/config/main.php içine bu kodu ekliyoruz

return array(

..

'name'=>'projenin adı',

'defaultController' => 'deneme', // default controller tanımlaması yapılıyor

.. 

default controller i tanımlamış olduk.

3-)bunun dışında birde hataların gösterilebilmesi için

/protected/config/main.php içindeki şu satırlarıda düzenlememiz gerekir.

'errorHandler'=>array(

'errorAction'=>'deneme/error', // hataları göstermek için Deneme controller daki actionError metodumuzu kullan diyoruz

),

sizdeki hata mesajı :

Unable to resolve the request "site/error"

yani

"site/error" isteğinin çözümlenemediğini söylüyor

normalde 3. adımdaki düzenlemeleri yaptıktan sonra hatanızın kalkması gerekir.

Bir sonraki karşılaşabileceğiniz hatanız: site controlleri içindeki Error metodunun default kodlarını kullandığınızı varsayarsak /protected/views/deneme/error.php view dosyanız olmayabilir ve bu yüzden belki bir sonraki hata mesajınız view dosyanızı bulamadığı da olabilir. küçükte olsa bir ihtimal.

işlemleri sırayla takip ettiğinizde çözüme ulaşabilirsiniz.

iyi çalışmalar.

cevap için saol hocam deneyim