Witam

Witam,

Mam na imię Tomek jestem z Gdyni. Zajmuję się hobbystycznie tworzeniem stron i aplikacji internetowych w popularnym języku php. Doświadczenia nie mam dużego piszę głównie na potrzeby własne i puki co się to sprawdza. Projekty powoli zaczynają się rozrastać coraz więcej zależności, funkcji, podstron. Pisać własnego silnika nie ma co bo po co koło na nowo tworzyć. Wybrałem Yii ze względu na dokumentację polską i bardzo ciekawe, pozytywne opinie.

Mam jednak pytanie. Z uwagi na to że jestem na dość średnio zaawansowanym poziomie pod względem frameworków i obiektowego pisania kodu. Czy istnieje jakaś prosta aplikacja internetowa (cms) oparty na Yii. Aby można było na początku na czymś zacząć a potem dopiero się zabrać za swoje. Chodzi o wdrążenie się w frameworka od strony kodu a nie dokumentacji.

Oczywiscie przeglądałem dostępne na stronie Yii lecz albo nie umiem ich zainstalować albo są oparte na starym frameworku. Chodzi mi o coś aktualnego.

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

Cześć,

phundament - > cms oparty na Yii

Polecam ci tą książkę, Agile Web Application Development with Yii 1.1 and PHP5 jest w niej co prawda tylko jeden przykład aplikacji hehe, ale z każdym rozdziałem uczysz się rozbudowywać aplikacje o kolejne elementy. Wiele rzeczy jest fajnie wyjaśnionych. Książka pomoże Ci zrozumieć jak działa ten framework na przykładach. Co prawda ta książka to tylko wprowadzenie, ale będziesz miał już jakiś punkt zaczepienia.

Druga rzecz to blogi, manual i google.

Obecnie tworze stronę polskiej społecznośći Yii yii-framework(kropka)pl . Narazie jest tam tylko strona postawiona “na chwilę”. Ale myślę że za jakieś 2-3 tyg będzie tam już w miarę funkcjonalna strona napisana w Yii. Więc zachęcam do odowiedzin ;)

Pozdrawiam

Witam,

ja tej książki zdecydowanie nie polecam. Sprawia wrażenie, jakby autor czytał własnie blogi i tutoriale z netu i na bieżąco pisał z tego książkę. Używa mądrych słów jak Agile Programming, jak Test Driven Developement itp. Jednocześnie robiąc najbardziej podstawowe błędy, na które zwraca uwagę każda osoba która za pomocą metodyk zwinnych kilka aplikacji stworzyła.

Zgadzam się z azm. co do blogów, googla i tutoriali. Z w/w książki nie dowiesz się nic więcej niż z dokumentacji na tej stronie. Zrób sobie The Yii Blog tutorial i przeczytaj

The Definitive Guide to Yii . CMSów jest nawet kilka, przy czym phundament faktycznie sprawia wrażenie najbardziej dopracowanego. Wejdź do działu extensions i poszukaj CMS, coś się znajdzie :). Tak samo zrób na forum, bo są chyba z 2 projekty których nie ma w extensions.

Jeżeli nie jesteś zaznajomiony ze wzorcem MVC to poczytaj sobie o nim trochę wpierw.

Czesc,

Tak jak napisal @sidewinder podstawa jest ‘The Yii Blog tutorial’ i ‘The Definitive Guide to Yii’.

Co prawda nie napisalem jeszcze wielu duzych projektow w Yii ale problemy z jakimi do tej pory mialem do czynienia

rozwiazalem przy pomocy tych dwoch publikacji, plus forum yii i dokumentacja PHP. Czasem przejrzenie kodu zrodlowego danej

klasy w yii, zeby zrozumiec dlaczego dany komponent zachowuje sie tak a nie inaczej. Te 4 zrodla sa dla mnie wystarczajace, ale

moze to wynika z faktu ze mam juz spore doswiadczenie w programowaniu w innych jezykach i poznawanie yii i PHP przychodzi mi latwiej.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, zaznajomię się z poszczególnymi propozycjami i spróbuję coś stworzyć samemu aby sprawnie działało.

Jeżeli ktoś ma coś jeszcze do dodania, będę wdzięczny.

Pozdrawiam.

Zapomniałem wspomnieć ;)

Jeżeli znasz w miarę angielski to jeszcze zainteresuje Ciebie ten temat

http://www.yiiframework.com/forum/index.php/topic/17591-planning-yii-cms-a-different-approach/

Bardziej obracam się w języku Hiszpańskim i pokrewnych ale w angielskim sobie też poradzę.