Yii vs. Joomla

[font="Tahoma"][right]سلام دوستان

میتونید چند تا دلیل قانع کننده و محکم بیارید که چرا از جوملا به جای این فریم ورک استفاده نکنیم ؟

ممنون میشم[/right][/font]

[rtl]

[font="Tahoma"]سلام

البته هر کسی باید بهترین و ساده ترین روش و در عین حال کارآمدترینشون رو انتخاب کنه

Framework یک چیزیه CMS یک چیز دیگه

به شکل کلی نمی شه این دو تا رو با هم مفایسه کرد چون کاربردشون و محل استفادشون متفاوته

مثل این می مونه که شما بخواید بین دو نقطه مسافرت کنید

این مسیر رو می تونید با کشتی - قطار - هواپیما یا ماشین برید آیا شما به همه یک روش رو پیشنهاد می کنید - برای مسیر های متفاوت دیگه چی؟

آیا به همه می شه گفت همیشه فقط با هواپیما مسافرت کنید؟

شاید همه این روشها شما رو از مبدا به مقصد برسونه ولی تفاوت در سرعت/امنیت/ امکانات و انتظاریه که شما از اون دارید

خیلی وقتها هم یک وسیله جوابگو همه مسیرها نیست شاید خیلی جاها رو با ماشین بشه رفت که با کشتی نشه

این سوال شما هم فکر می کنم جوابش مثل همین مثال باشه

شما بهتره اول قابلیت های هر روش رو کامل بشناسید بعدش با توجه به مسئله بهترین راه حل رو انتخاب کنید

برای همه مسائل CMS راه حل نیست همونطور که شاید استفاده از فریم ورک خیلی جاها منطقی نباشه

موفق باشید[/font]

[/rtl]

[rtl][font="Tahoma"][right]مرسی جناب برجیان

خوب از لحاظ فنی چه دلایلی میتونه به جوملا برتری داشته باشه ؟

مثلاً سرعت لود سایت ؟

یا امنیت ؟

و …

ممنون میشم از دید فنی به مسئله نگاه کنیم

چون اکثر کارهایی که با Yii میشه انجام داد با جوملا هم میشه انجام داد

اما در جوملا ساختار چیده شده و شما راحتر کد میزنید ولی در Yii شما خودتون باید ساختار رو بچینید و اپلیکیشن رو ایجاد کنید .

با این تفاسیر چه نظرات و پیشنهادی برای این سوال باقی میمونه ؟[/right][/font][/rtl]

[rtl]

[font="Tahoma"] CMS و Framework دو تکنولوژی متفاوت از هم هستند اگه از جوانب مختلف بخوایم بسنجیم

CMS:

-یک ساختار تقریبا آماده هستش که برنامه نویس می تونه ماژولها یا کامپوننت هایی رو به اون اضافه کنه این روش مزایا ومعایبی داره

مزیت :

-سرعت برنامه نویسی رو افزایش میده

• چون کدهای آماده زیادی داره دست طراح (نه برنامه نویس) رو باز می زاره تا فقط چیدمان یا دیزاین کنه

• قالب های آماده زیادی داره و می تونه در زمان کوتاهی کاربرا رو به خاطر سرعت عمل و زیبایی تحت تاثیر قرار بده

• برای برنامه نویسای مبتدی و متوسط خیلی روش قابل ملاحظه ای هست

معایب :

• ساختار اون از قبل چیده شده و به راحتی قابل تغییر نیست در حالی که خیلی از برنامه نویسای حرفه ای دوست دارند پروژه شون from scratch باشه

• طراح راههای انتخاب زیادی داره ولی همه چیز رو نمی تونه تعیین کنه Full Customized نیست

• برای برنامه نویسای عادی دسترسی به back codes مشکل و خیلی وقتا غیر ممکنه حتی دسترسی ها به بانک اطلاعاتی اصلی مستلزم دونستن کلی اطلاعات در مورد ساختار برنامه است

• برای مواردی که نیاز هست پروژه ای با سطح امنیتی بالا تولید بشه CMS راه حل خوبی نیست و backdoorهای زیادی داره (البته معمولا برای کدهایی که برنامه نویس خودش تولید می کنه)

• بعد از مدتی اگر ماژولها و کامپوننت های زیادی نصب بشه یکپارچگی برنامه به هم می ریزه و یه جوری برنامه سنگین و شلوغ می شه

Framework:

• یک ساختار نیمه آماده است که به برنامه نویس همه گونه اختیاری رو میده در واقع فقط کدهایی از قبل آماده شده که بتونه نحوه انجام کار رو ساده کنه ولی خودش کار انجام شده نیست (برخلاف CMS)

در مورد فریم ورک :

برای برنامه نویسای حرفه ای مناسبه

تمام دسترسی ها رو به کاربر می ده

برنامه نویس باید اطلاعات قبلی زیادی در مورد برنامه نویسی داشته باشه

به راحتی قابل توسعه و انتقاله

سرعت کد نویسی رو بالا می بره - بازدهی و سرعت اجرای اون زیاده

در عین حال سرعت به نتیجه رسیدن انجام کار با اون نسبت به CMS کندتره

به هر حال فکر میکنم بازم بسته به نوع مسئله باید راه حل مشخص بشه[/font]

[font="Tahoma"]

و در آخر حتما می دونید که یکی از پروژه های جالب و معروفی که معمولا به وسیله هر فریم ورکی انجام می شه پروژه طراحی یک CMS هست![/font]

[/rtl]

[font="Tahoma"][rtl]

به نظرم سوال شما اشتباست!

YII فریم ورکه

Joomla سی ام اسه

پس اصولاً مقایسه غلطه!

اما به طور کلی برای یک سایت با امکانات عمومی همون جوملا کار رو بهتر و سریعتر راه میندازه.

ولی اگر قصد ایجاد یک سایت با امکانات ویژه و اختصاصی داشته باشید و از نظر برنامه نویسی هم مشکلی نداشته باشید، فریم ورک ها مناسب تر هستند.

جوملاً و همه سی ام اس ها از یک سری قوانین تبعیت میکنند که شاید محدودیت هایی به لحاظ امکانات براتون داشته باشند.

ولی yii و کلاً فریم ورک ها محیطی رو برای برنامه نویسی استاندارد محیا میکنند که هیچ محدودیتی در برنامه ای که مینویسید نخواهید داشت.

خیلی ساده بخوام مثال بزنم.

joomla مثل ساخت یک برج اسباب بازی با لگو های خونه سازیه که مهره ها رو روی هم میزارید تا فقط صاف بره بالا. اما yii مثل ساخت همون برج با خمیر بازیه که به هر شکلی میتونید برج رو بالا ببرید و از توش برج میلاد یا ایفل در بیارید!!

[/rtl] [/font]

[font="Tahoma"][rtl]فکر میکنم فقط همین یک جمله همه حرفها رو زد!!![/rtl][/font]

[font="Tahoma"][rtl]

دوست عزیز فریم ورک جوملا اگه برای توسعه مناسب بود که الان جزو فریم ورک های معروف می بود!

آیا شما کد نویسی تو فریم ورک جوملا را یاد گرفتید؟!

دایم داره نسخه جدید میده و هرکدام کلی فرق کرده!

و باید هی سراغ یاد گیری تفاوت های منطق برنامه نویسیش باشید.

به شدت از xml و شی گرایی استفاده کرده جوری که پدر منابع سیستم رو درمیاره!

منطق MVC که در آن پیاده سازی شده آدمو واقعا کلافه می کنه

یاد گیری مشکل و پیچیدگی های بسیار بی مورد در این فریم ورک جوملا بسیار مشهوده

[/rtl]

[/font]

[right]من ترجیح میدم پروژه ای رو انجام ندم تا ایتکه بخوام اون رو با سی ام اس های آماده بنویسم این رو در شرایطی دارم میگم که اگر یک سال پیش از من میپرسیدید چطور سایت بزنم میگفتم با وردپرس بزن و همین الان سایت خودم با وردپرس هست اما وقتی با این فریمورک آشنا شدم و تو زمنیه برنامه نویسی قوی تر شدم واقعا حاضر نیستم با انجام یک پروژه در محیط یک سی ام اس کیفیت کارم رو پایین بیارم و از پس مسئولیت پشتیبانی و توسعه آتی اون پروژه بر نیام

اما همونطور که خودتون میدونید اکثر پروژه ها در کمترین زمان و هزینه قرار انجام بشن که من توصیه میکنم اگر توانایی کافی برای کار با این فریمورک رو ندارید و به ناچار میخواهید از سی ام اس استفاده کنید با یک جستجو قوی سی ام اس ها و اسکریپت های بهتری نسبت به چند نمونه مطرح پیدا خواهید کرد که با فارسی سازی اونها نتیجه بهتری میگیرید.[/right]

[rtl]ناگفته نماند که میشه به جوملا به دید یک cmf هم نگاه کرد مخصوصاً اینکه معماری mvc هم رعایت میکنه[/rtl]

[right]مقایسه این دوتا مثل مقایسه چشم و گوشه تو یه دسته بندی نیستن

باز اگه با دروپال مقایسه میکردی یه چیزی

خود من با دروپال به جایی رسیدم که برای تغییرات دلخواهم مجبور شدم برم هستشو انگولک کنم که کار اشتباهیه

به این نتیجه رسیدم که باید از فریم ورک استفاده کنم

این فریم ورکا تقریبا لختن وباید خیلی چیزارو از اول بنویسی باید به کاربردشون دقت کرد

ضمنا تم هم به اون صورت ندارن

پروژه فریم ورکی حداقل دو ماه طول میکشه

اگه سایت سیستم خاصی نداشته باشه سی ام اس بهترین راهه حله

شما برای اینکه بری چهار تا خیابون اونطرف خونتون از هواپیما استفاده نمیکنی

مگه اینکه خیلی پولدار باشی :)[/right]

[right]سلام

با حالی که الان جوملا هم فریم ورک هست و هم پلتفرم.جریان به چه صورت خواهد شد؟

البته من بررسی کردم و خیلی کمبودها داره.مثل وب سرویس و …

اما نظر شما چیه؟باز جوملا رو یک سیستم مدیریت و محتوا می دونید؟[/right]

[rtl]

سلام

کم کم می بینیم که CMS ها هم دارند به سمت MVC جذب می شند و شاید چاره اونا برای بقا همین باشه ولی هنوز به درجه تکامل نرسیدند

نسخه های پشت سر هم و عجولانه جوملا نشون دهنده یک خونه تکانی کامل در Backend نرم افزارهپبه هر حال باید صبر کرد و دید CMS ها چطور خودشونو با تغییرات سازگار می کنند

[/rtl]

[rtl]

یک سوال.

توی جوملا میبینید هم فریم ورک داره و هم پلتفرم.

در صورتی که yii فقط فریم ورک هست.

قضیه چیه؟در یک دید احساس میشه که جوملا با نام پلتفرم یعنی ریشه ای تر عمل می کنه.

نظر شما چیه؟

[/rtl]

سی ام اس ها بطور کل جامعه توسعه دهنده ها و مصرف کننده ها رو هدف قرار میدن اما فریم ورک ها فقط برنامه نویسها .

[rtl]دوست عزیز با کمال احترام جوملا به هیچ عنوان فراتر از cms نیست تنها cmf ی که میشناسم دروپاله[/rtl]