Turkcelestirme Nasil

Yii yi Turkcelestirmek icin ne yapmak gerekiyor?

1 Like

Ekledim olmadı. Ayrıca return array içindeki site adı kısmında TR karakter kullanınca sitede göstermiyor. Bazı yerlerde ise kendisi otomatik ing karaktere çeviriyor.

Bunu nasıl çözebilirim?

Teşekkürler…

Merhaba,

config/main.php array’in içine

'language' => 'tr',

sonrasında eklediğim zip dosyasını açıp protected dizinine kopyalayınız. Hepsi bukadar.

türkçe yapmanın amaçı nedir acaba?

Garip bir soru :)

Kimse Türkçe verdiği bir hizmette, ingilizce uyarılar vermek istemez.

Örneğin: Login işlemlerinde "Yanlış kullanıcı adı veya parola" Bunun hata mesajını yii otomatik olarak ingilizce basıyor.

Bunlar kullanıcının siteyle etkileşiminde ortaya çıkan mesajları - hata mesajlarını vb Türkçeleştiriyor. Bu kısımda sorunum yok zaten. [size="2"]config/main.php içine[/size]

[size="2"]

'language' => 'tr',

[/size][size="2"]yi ekleyince mesajlar Türkçeleşti. Benim derdim <div></div> tagleri içerisinde yazdığım herhangi bir metinde geçen Türkçe karakterler bozuk çıkıyor. Bunları düzeltemedim. [/size]

[size="2"]

view/layouts/main.php içerisine de [/size][size="2"]

<html lang="tr">

eklememe rağmen Türkçe karakterler düzelmiyor. [/size]

[size="2"]Veritabanı karakter seti de utf8_general_ci. [/size][size="2"]Veritabanından çektiğim hiçbir kayıtta bu sorun yok. [/size]

<p class="hint"> Hint: Türkçe karakterler çalışmıyor. </p> 

[size="2"]Ama login.php de Hint olarak yazdığım yazıdaki Türkçe karakterler bozuk çıkıyor. ı harfini otomatik olarak i ye dönüştürüyor…[/size]

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />

sorunu çözebilir.

Bunu da ekledim. Fakat sonuç değişmedi… Görüntüyü ekte gönderiyorum.

Başka öneri var mı?

Db’de Collation’ın nedir?

Db Collation’ım[color=#1C2837][size=2] utf8_general_ci. [/size][/color][color=#1C2837][size=2]Veritabanından çektiğim hiçbir kayıtta bu sorun yok. [/size][/color]

Son olarak aklıma gelen dosyanın dil kodlamasını utf-8 olarak kayıt etmen…

Hangi dosyanın? ve bunu nasıl yapabilirim?

Biraz daha açık yazabilirseniz sevinirim, çünkü anlamadım ne demek istediğinizi…

Teşekkürler…

bozuk textin geldiği dosyayı text editörde aç. eğer karakterler bozuksa düzeltip file save as yap.

save as ekranında character Encoding alanından utf-8 olarak seçip kaydedebilirsin. Tabi bunlar linux tabanlı sistemde. Win kullanıyorsan dosyanın character encoding yapsını nasıl değiştireceğini araştırman gerek.

1 Like

Bozuk karakterleri düzeltip dosyaları notpad te açıp character Encoding lerini utf-8 yaparak kaydedince sorun düzeldi.

Çok teşekkür ederim McQueen.

1 Like

Rica ederim :)

Bilgi için teşekkürler.

McQueen sayesinde çözdüm, teşekkürler hayat kurtardınız.

Seokaos - Kadir

zip nerde ustam

Üzerinden 10 yıl geçmiş. Sunucu tarafında silinmiş olabilir.

joysale letgo benzeri bir script kurdumda frameworkla yapılmış dil türkçeye nasıl çeviririm onu hiç bilgim yok bu konuda yardımcı olabilirmisin