Witajcie :-)

Witam wszystkich rodaków :slight_smile:

Mam nadzieję, że polska społeczność Yii będzie stawała się co raz szersza, a ja będę mógł w niej aktywnie uczestniczyć. Już pojawiają mi się pomysły na kilka komponentów/widgetów, także mam nadzieję, że jak tylko skończę obecny projekt to będę mógł je zrealizować.

Pozdrawiam Mariusz :rolleyes:

Witamy :)

Witam,

co prawda mamy trochę postów w naszym polskim pod-forum, ale od dawna nikt tu nie pisał. Jest może z 5-10 aktywnych użytkowników od nas. Reszta woli czytać niż pisać :). Przed startem prac nad tymi komponentami, proponuje dokładne przejrzenie wiki i rozszerzeń tutaj na stronie oraz na profilu yiiext. Być może już ktoś wpadł na podobny pomysł i wystarczy teraz tylko udoskonalić ;).

Cześć.

BTW, jeśli znajdę błąd w tłumaczeniu PL wersji dokumentacji, to gdzie to zgłosić? Komentarzy do dok. dodawać nie mogę bo jestem za świeży :P

EDIT: po napisaniu tego posta mogę już dodawać komentarze… ale czy to (komentarze) najlepsze miejsce na tego typu uwagi?

Zgłoś problem tu: yiidoc. Idealnie, to popraw tłumaczenie i podeślij od razu patch :). Możesz też spróbować wysłać PMa do któregoś z tłumaczy (lista w pliku members.txt w projekcie yiidoc).

Prawda ja np. jestem takim użytkownikiem, który dopiero wystartował z yii i dużo czytam :). A szkoda, że na tą chwilę ruch na polskim podforum jest tak niewielki;/

Wydaje mi się, że to wynika z niewielkiej popularności yii w Polsce. Nasi rodacy, jakoś wolą grzebać w zend framewrok i innych molochach tego typu albo co gorsza tworzą swoje frameworki tyle, że pod każdy projekt oddzielnie :).

Jak potrzebujecie ruch na polskim podforum, to piszcie tu :). Na pewno okaże się, że jest nas tu trochę, tyle ze albo ludzie tylko czytają albo są aktywni na forach angielskich. Jak się coś zacznie dziać na polskim podforum może się poschodzą:). Nawet tacy Portugalczycy maja 5 razy więcej postów niż my, a ile ich tam jest? 10 milionów ? :D:D:D

Ja wcześniej pisałem w Kohana framework ale zbliża mi sie pisanie poważnego projektu a nie chce używać frameworka, w którym co tydzień coś zmieniają … Trafiłem na Yii i bardzo mi się spodobał.Z tego co czytałem to jest bardzo wydajny, ma dokumentacje po polskui podobają mi się użyte w nim rozwiązania.

tak zrobiłem, zresztą po napisaniu pierwszego posta zgłosiłem "ticket" - bardzo szybko mi odpisali co dobrze świadczy o twórcach Yii.

To na pewno. Ale ja bym również zwrócił uwagę na fakt, że wiele osób woli używać jęz. angielskiego i udzielać się na forum ENG, bo wtedy łatwiej o odpowiedź (więcej uczestników dyskusji).

Panie Boże uchroń! :] Naprawdę chce się komuś wywalać otwarte drzwi lub wymyślać koło na nowo? :]

Trudno w to uwierzyć, ale tak jest niestety. Nie twierdzę, że aby zabrać się za programowanie w jakimkolwiek języku (nawet tak łatwym jak php) należy kończyć studia doktoranckie, ale wypadałoby przynajmniej dokumentacje przeczytać. Przejrzeć fora, poczytać jakieś artykuły, kursy itp.

Widziałem mnóstwo "własnych" mechanizmów sesji, które miały być bezpieczniejsze niż natywne z php, lecz niestety nie wygasały. Nigdy. Jakieś koślawe implementacje sortowania bąbelkowego (jakby w php nie było całej gamy funkcji sortujących), super bezpieczne funkcje szyfrujące, które waliły hash md5 i sha1 na przemian ileś tam razy. Szkoda gadać…

Ponieważ tak prosto jest rozpocząć naukę programowania w php i cała gama ludzi z dnia na dzień staje się wysoko opłacanymi specjalistami którzy walą byk za bykiem cierpi język i jego "normalni" użytkownicy. Jak ktoś widzi kod gdzie zamiast pętli jest kilkaset (sic!) linii instrukcji case/switch lub co gorsza if/else to trudno się nie uśmiechnąć i nie przypomnieć żartu:

-Jaki jest najkrótszy żart informatyków?

-Programista PHP

Nie twierdzę, że ludzie nie mogą popełniać błędów, przecież każdy to robi. Ale trzeba ze starych wyciągać wnioski i się na nich uczyć!

Tak się jakoś musiałem wyżalić :)

Cześć, też jestem nowym użytkownikiem YII. ;]

Ja doszedłem do takich samych wniosków.

Jedną z "wad" PHP jest jego niski próg wejścia, przez co jest cała masa ludzi, którzy nazywają się programistami a kodują jak maszynistki :]

Witajcie

Też jestem tu nowy. Brakuje mi tu tutoriali w języku polskim i zbyt mało przykładowych projektów.

Super sprawa, że ogłaszają się tu firmy.

Pozdrawiam.

AP

próbowałem różnych rozwiązań zaczynając od proceduralnego include include include, symfony, zend aż do pomysłu napisania własnego MVC poskładanego z różnych ciekawych kawałków znalezionych w sieci i nawet byłem do pewnego momentu zadowolony do czasu jak się zaczęło komplikować jak to mówią im dalej w las…

do yii miałem już jedno podejście ale jako początkującemu także w korzystaniu z obiektówki i wzorców szybko się zniechęciłem głównie z powodu braku opisanych przykładów i rozwiązań typu jak chcesz zrobić to czy to to zrób tak i tak…

dotarło już w końcu do mnie, że bez FW nie da rady a yii jest jak dla mnie najlepszy no niestety trzeba poświęcić czas na naukę :rolleyes:

szukając najlepszego FW trochę sugerowałem się tym porównaniem www.phpframeworks.com yii jako nieliczny wspiera Event Driven Programming :rolleyes:

zaczynam właśnie nowy trochę nietypowy projekt i mam sporo niewiadomych które mam nadzieję rozwiać z Waszą pomocą

pozdrawiam

WS

Witam polską społeczność Yii :)

Programiści z apptension media również pozdrawiają :)

Pozdrowienia z Łodzi :)

Witajcie!

Napisałem długawy post o moich pierwszych wrażeniach z tutoriala YII, ale automat twierdzi, że to spam, pomimo usunięcia jedynego linku do tutoriala o YII. No nic. W skrócie chodziło mi o to: pomimo pewnej znajomości np. CakePHP czuję się mocno zagubiony po tutorialu blog YII, pewnie głównie dlatego, że nie umiem programować obiektowo w PHP (w PHP programuję strukturalnie, w CakePHP oczywiście obiektowo, ale pod tym względem tam było mi łatwiej niż w YII). Pytanie, czy próbować uczyć się YII, czy najpierw nauczyć się programowania obiektowego w PHP?

Pozdrówka.

Siemka.

Ucz się programowania obiektowego. Potem będzie ci łatwiej w każdym innym języku.