Yii nedir

Selamlar,

Yii framework’ü yeni keşfettim ve daha fazla bilgi almak istiyorum, Mesela türkçe ve diğer diller desteği nasıldır, Mysql için yii framework ile bağlantılı gelen bir şey var sanırım , kullanımı nasıldır veya herhangi bir şey hakkında herhangi bir bilgi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler.

Genel olarak hem coklu dil ve hemde database yazilimlari icin sadece hazir bulunan functionlari kullanman yeterli oluyor.

Yii framwork u indirip demolari calistirirsan daha fazla bilgiye sahip olacaksin.

1-2 test kodlamasi yapip zorlandigin yerleri yazarsan belki daha kolay yardimci olunabilinir.

Yii Framework 2 sene dir var olmasina ragmen su an oylamalarda hep 1 numara geliyor. Bence programci olarak ogrenmek ve kullanmak bir cok isi kolaylastiracaktir. Iyi programcilar framework kullanirlar diye de bi genel anlayis var tavsiye ederim

http://www.phpframeworks.com/top-10-php-frameworks/

Merhaba Arkadaşlar. Daha önce codeigniter kullanıyordum. Yii framework düşünüyorum. Bu konu hakkında türkçe kaynak öneriniz varmı.

Merhaba

Türkça kaynak malesef yok…

yii framework e bende yeni ısınmaya başladım …

.Net c# mojo portal gibi birçok uygulamadan sonra biraz garip bi yapısı var

database konusunda hala mature denebilecek seviyede fakat genişletmeler sayesinde bu konular da bi çok iyileşme yapılabilir.

Eğer bir iskelet yapıya ihtiyacınız varsa, tek başınıza büyük bi proje geliştirebilmek ve sorun gidermeyi kolaylaştırmak gibi problemlerle başetmek istiyorsanız

Yii ve benzeri bir framework kullanmanızı tavsiye ederim.

Bütçe sorununuz yoksa ki herkesin vardır .Net kesinlikle tavsiye ederim.

Yii

Model

View

Controller

yapısında uygulama geliştirilmesi mantalitesi üzerine kurulmuş.

Bunları yaparken veri tabanı işlemleri içinde ©reate®ead(U)pdate(D)elete işlemleri içinde otomatik

kod hazırlayabiliyor. Bunlarıda php ile ActiveRecord Patternine(Tasarım Patterni) göre hazırlıyor.

Özetle böyle

İşe yarar ve olay merkezli olması mvc desetği ajax içermesi kolay öğrenilebilir olması (tabi php de iyiyseniz) gibi sebeplerle öne çıkıyor…

saygılar

Daha önce codeigniter, kohana, symfony kullandım. Yii framework ile yeni tanıştım.

Aktif olarak yeni projemde kullanıyorum.

Yii framework ile diğer frameworkleri kıyasladığımda ihtiyacınız olan herşeyi bulabileceğiniz bir framework.

OOP özellikleri iyi düşünülmüş. Codeigniter yeni başlayanlar için. Kohana biraz daha iyi. Symfony ise daha karmaşık. Ortalama projelerde Yii framework bence ideal çözüm. CRUD özelliği ile hızlıca backend uygulama yazabilirsiniz.

Yii framework ile ilgili tecrübelerimi web sitemde paylaşıyorum.