Kilka Pytań Początkującego

Witam. Programowaniem w PHP zajmuje się od roku, a w ostatnim miesiącu zainteresowałem się tematyką OOP i frameworki. Przez cały ten rok pisałem serwis aukcyjny który raczej skończyłem, lecz nie chce z nim ruszać bo jest napisany strukturalnie i niemożliwy do rozwijania. Dlatego też postanowiłem użyć frameworka Yii, by napisać cały kod od nowa. Jednak że jest to moje pierwsze zetknięcie z takim czymś mam kilka pytań:

  1. Czy lepiej używać CHtml czy pisać w jquery(chodzi mi o ajaxa)?

  2. Czy da się aby ajax był robiony od razu w trakcie generowania strony? Bo w dawnej stronie próbowałem dawać przed wszystkimi aukcjami kod, ale i tak mimo tego dopiero po chwili ładowały się dane (myślę że to przez to że zostało wysyłane zapytanie, a w tym czasie generowała się strona, w którym zapytanie jeszcze szło). W starej stronie miałem to rozwiązane to w taki sposób że do generowania był napisany taki sam kod w php jak w jquery, lecz to rozwiązanie to dwa razy ten sam kod który trzeba w dwóch miejscach naraz zmieniać, co nie jest wygodne.

  3. Czy są jakiś sposób na szybki sposób podpięcia płatności takich jak dotpay?

Sory, jeśli pytania są głupie, ale na razie nie ogarniam tego wszystkiego

Czesc, witamy na forum i nie zniechecaj sie za szybko.

Nie ma glupich pytan sa glupie odpowiedzi (postaram sie zeby moje nie byly :P)

To zawsze zalezy od tego czego potrzebujesz, mozesz napisac cala strone w ajaxie, ale w wiekszosci przypadku bedziesz uzywal ajaxa tylko jesli nadejdzie taka potrzeba. To pytanie troche jak czy zalozyc koszule czy spodnie :D

Musialbys sprecyzowac o co chodzi, co znaczy ajax robiony w trakcie generowania strony ?

Nie mialem stycznosci z dotpay wiec Ci nie pomoge.

Postaram się to jakoś wytłumaczyć. Strona podczas włączenia musi najpierw załadować wszystkie aukcje (wygenerować tabele, zdjęcia, czasy) i dopiero po tym zaczyna działać skrypt odświeżania. Więc aby odrazu przy ładowaniu strony ładowało aukcje to kod musi być w zawarty w php, a odświeżanie w jquery. W odswiezaniu nie ma generowania, a tak to ten sam kod, a inne języki co utrudnia modyfikację. Czy jakbym użył CHtml’a to nie było by lepiej, ponieważ kod w obu rzeczach byłby prawie taki sam ? Czy może lepiej zwykły kod bo będzie bardziej przejrzysty, choć trudniejszy do modyfikacji bo trzeba będzie robić poprawki w dwóch językach?

Widze że bardzo lubisz używać zwrotu CHtml :D

Tak nie wiem czy do końca wiesz czym jest CHtml - to jest klasa która ułatwia tworzenie kodu html. Uzywasz tez pojecia zwykly kod :) CHtml jest nie zwykly ? No troche magii pewnie jest.

Zawsze jak potrzebujesz cos zauktualizowac musisz to pobrac i wyswietlic czy to bedzie CHtml czy “zwykly kod” to chyba nie bedzie wiekszej roznicy, kwestia co będzie bardziej przejrzyste ? Jak dla mnie CHtml może dla Ciebie “zwykly kod”. Wynik działania CHtml’a i zwykłego kodu pamietaj ze zawsze bedzie taki sam (no przynajmniej powinien).

Myślę że powinneś poczytać o takich rzeczach jak renderPartial + AJAX + cgridview + cgridview update, pamiętaj że jeżeli chcesz pisać obiektowo powielanie kodu nie jest dobrym pomysłem, wszystko raz napisane możesz wykorzystać n-razy. Nie dam Ci tu gotowego rozwiązania bo jaka by było w tym Twoja nauka.