Layout

Oncelikle herkese merhabalar,

Yii konusunda 1 haftalik gecmisim var. Layoutlari anladim ama bana Yii konusunda tecrubeli arkadaslarin gorusurune ihtiyacim var.

Gelelim konuya. Simdi bir site dusunun header,footer,right ve content…

Header’da search formu, right ta ise login formu var. Bir alt sayfaya gittigimde kullanicinin login olabilmesini ya da search yapabilmesini saglamak istiyorum. Tabi iki formda CActiveForm ile validate edildigini dusunelim.

Kullanicinin hazirladigi custom widgetlar ile bu formlari koymak kolay oluyor peki sadece merak ediyorum Layout’a bu formlari koydugumuzda(Widget kullanmadan direk $this->beginWidget(‘CActiveForm’)i koymaktan bahsediyorum ) herhangi bir sayfadan bunlari validate etmek icin kullanicak kodu nasil organize edebilirim ? SiteController.php NewsController.php um var mesela haber detay sayfasinda bu formlardan birine tiklandiginda tek bir kontrollerdan nasil calistirabilirim ?

Simdiden cok tesekkur ederim.

Not : Asp.net bilenler anlar beni Master Page’in code behindinda ilgili eventlarla cozulebiliyordu mesela…

Formu işleyecek controller ve action ne ise onu ActiveForm’un action property’sine tanımlamanız yeterli olur.

Örnek:

<?php $form = $this->beginWidget('CActiveForm', array(

'id'=>'user-form',

'enableAjaxValidation'=>true,

'enableClientValidation'=>true,

'action'=>array('controllerName/actionName'),

)); ?>

@broker Hocam tesekkurler cevap icin arastirdim bende oyle bir cozumde karar vermistim, tekrar tesekkurler…