Yii Framework Forum: Jeden widok, kilka modeli - Yii Framework Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Jeden widok, kilka modeli Rate Topic: -----

#1 User is offline   test_yii 

• Newbie
  • Yii
  • Group: Members

Posted 16 January 2012 - 05:15 PM

Witam, dopiero zaczynam prace z Yii i napotkałem taki problem:

Tworze sobie 3 tabele w bazie z kluczami obcymi tworzącymi relacje między tymi tabelami. Za pomocą Gii generuje modele i crud.

Wszystko ładnie pięknie tylko, że wszystko żyje osobnym życiem, ja chciałbym to jakos połaczyć, a więc
wchodze pod adres

domena.pl/cA
-> lista danych z możliwością edycji z tabeli A

klikam w jakąś kolumnę z A i przenosi mnie to do listy danych z B(z możliwością edycji), a gdy klikam w B to dostaje listę C(z możliwościa edycji).

Rozsądnie byłoby mieć to pod jednym adresem np.
domena.pl/cA
domena.pl/cA/B
domena.pl/cA/B/C

Nie bardzo wiem jak się za to zabrać i stoję w martwym punkcie.

Jakas podpowiedź, sugestie, link do dobrego tutka?

Dzięki bardzo.
0

#2 User is offline   Baranek 

• Junior Member
  • Pip
  • Yii

Posted 17 January 2012 - 01:20 AM

No to przekazuj sobie do kontrolera parametr i wg niego filtruj dane z bazy.
kontroler
0

#3 User is offline   test_yii 

• Newbie
  • Yii

Posted 22 January 2012 - 12:27 PM

hm... nie do końca o to chodzi.

Generalnie mógłbym to zrobić tak, napisać sobie model który wyciąga coś tam z bazy i w kontrolerze przekazywać co ma wyciągać i wyrzucać to do widoku. To jest proste, ale mi chodzi o to aby skorzystać ze standardowej funkcji search z jednego modelu i wykorzystać ja w innym kontrolerze nie tracąc funkcjonalności filtrowania danych.

np. mam dwa modele -> użytkownik i posty
i chciałbym aby teraz na liście użytkowników -> po kliknieciu w link wyświewtliła się lista jego postów z możliwością filtrowania, a nie jak standardowo -> szczegóły na temat użytkownika
0

#4 User is offline   sidewinder 

• Standard Member
  • PipPip
  • Yii

Posted 23 January 2012 - 03:21 AM

Przecież kontroler nie jest w żaden sposób przypisany do modelu. Tworząc obiekt danego modelu w kontrolerze i przekazując go do widoku, możesz sobie wyświetlić co tam potrzebujesz. Tak samo to działa w drugą stronę - jeżeli jedna akcja ma aktualizować 2 modele to sprawdzasz sobie w kontrolerze zawartość $_POST, odpalasz walidacje na 2 modelach i jak jest ok to zapisujesz obydwa modele. To wersja prosta.
Wersja być może trochę trudniejsza, za to dużo "ładniejsza" pod względem jakości kodu i projektu systemu polega na uruchomieniu zapisu oraz usuwania danych w modelach zależnych wewnątrz zdarzeń modelu nadrzędnego. Są do tego rozszerzenia (zazwyczaj jednak strasznie przeładowane i nie zgrabne) na ten przykład: cadvancedarbehavior lub save-relations-ar-behavior. Zamiast korzystać z "zachowań" można or razu zaimplementować opcję zachowania spójności danych w modelu w funcjach: onBeforeSave oraz onBeforeDelete. Zazwyczaj sprowadza się to do uruchomienia walidacji, próby zapisu i ustawienia odpowiednio zmiennej składowej isValid klasy CModelEvent.
Podsumowując, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jedna akcja kontrolera obsługiwała kilka modeli. W widoku możesz sobie utworzyć 2 instancje CGridView po jednej do każdego modelu, i każda może obsługiwać inną funkcję search. Jeden, z nich może zostać ukryty i wyświetlać się tylko po jakimś zdarzeniu JS. Wolna wola :). Możesz też na przykład stworzyć drugą akcję w kontrolerze która będzie odpalała partialRender i zaciągać dane do różnych modeli poprzez ajax.
---------------------------------------------------------------------
"Never memorize what you can look up in books."
Albert Einstein
0

#5 User is offline   aztech 

• Standard Member
  • PipPip
  • Yii

Posted 23 January 2012 - 03:27 AM

Utwórz nową akcję kontrolera, w której filtrujesz posty po ID użytkownika wykorzystując relacje w rekordzie aktywnym
//w findByPk filtruj po czym chcesz
$user = new User;
$user->setAttributes($_POST);
User::model()->with('posts')->findByPk($user->id);
// i dalej standardowo jak w każdej akcji

I'm not complete idiot... some parts are missing!
0

#6 User is offline   test_yii 

• Newbie
  • Yii

Posted 24 January 2012 - 02:24 AM

Dzięki wielkie. Udało mi się opanować ten temat.

Mam jeszcze pytanie odnośnie filtrowania danych(ten formularz do wyszukiwania). Czy wygenerowanie takiego grida możliwe jest tylko z danych pochodzących z CDbCriteria? I jeszcze jedno pytanie - przy schemacie użytkownicy -> tematy -> posty w dobrym tonie będzie trzymanie 3 modeli, obsługiwanych przez jeden kontroler, czy 1 model i 1 kontroler?
0

#7 User is offline   sidewinder 

• Standard Member
  • PipPip
  • Yii

Posted 24 January 2012 - 02:28 AM

Nie wiem jak rozbudowany ma być system który piszesz, ale te modele które wymieniłeś mogą być bardzo duże, a i akcji może być sporo do obsługi każdego z nich. Moim zdaniem 3 kontrolery.
---------------------------------------------------------------------
"Never memorize what you can look up in books."
Albert Einstein
0

#8 User is offline   test_yii 

• Newbie
  • Yii

Posted 24 January 2012 - 04:11 PM

Hm...?

Może ostatni przykład nie był za dobry.

Schemat:

- Firma
-- Działy
--- Pracownicy

- Firma
-- Działy
--- Pracownicy

...

I teraz korzystając z Gii fajnie sobie generuje modele i działania CRUD - niestety wszystko żyje osobnym życiem :/

A z drugiej strony gdy stworze swój model i sam wyciągam odpowiednie dane z bazy poprzez stworzone zapytania to niestety :/ w prawdzie dane trzymają się kupy, ale trace możliwości filtrowania danych(ta fajna wyszukiwarka z CGridView :/) i to jest katastrofa.

I nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzić aby z jednej strony mieć możliwości modeli związanych z konkretnymi tabelami w bazie, a z drugiej zgrany system danych.

Pewnie to jakiś banał, ale w większości do tej pory korzystalem z proceduralnego stylu, teraz ciężko mi zrozumiec mechanizmy OOP :/

Także każda wskazówka mile widziana.
0

#9 User is offline   aztech 

• Standard Member
  • PipPip
  • Yii

Posted 24 January 2012 - 07:54 PM

Pamiętaj, że zawsze możesz podać w gridzie w którym twoim modelem jest firma relację działy.
// w modelu Firma masz

public function relations()
	{
		return array(
			'działy' => array(self::HAS_MANY, 'Dział', 'firma_id'),	//działy
		);
	}

I wtedy w gridzie podajesz nazwę kolumny "name".

A teraz magia Yii :)
Jeżeli podejrzysz sobie to co zwracane jest w $_POST to zauważysz, że gdy będziesz filtrował po tym polu to w $_POST pojawi ci się oprócz $_POST['Firma'] również $_POST['Dział']. Teraz wystarczy, że w akcji kontrolera przekażesz odpowiednio zawartość $_POST['Dział'] do:
a) metody search
B) metody with jeżeli używasz relacji;

I'm not complete idiot... some parts are missing!
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users