SOAP i zwracanie obiektów

Witam,

Tworzę WebService i dotychczas wszystko szło gładko ;)

Każde z wywołań metody serwisu, zwracało numer statusu. Uległy jednak modyfikacji pewne zasady, na jakich ma się ten sen serwis komunikować i obecnie powinien zwracać numer statusu oraz treść tego statusu.

Te dwa parametry powinny być zwracane jako obiekt.

W związku z tym mam pytanie, jak definiować taki obiekt? Czy to ma być "Model" (taki jak przykład z modelem Post w dokumentacji)? Jak coś takiego powinno w Yii wyglądać?

Przyznam, że dopiero od niedawna zacząłem pracę w Yii i wymaga to ode mnie zmiany podejścia z poprzedniego stylu pisania aplikacji (wcześniej pracowałem głównie na CI). Nie chciałbym wyważać otwartych drzwi albo robić coś wbrew zasadom tego frameworka.

Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Pewnie zapoznałeś się z tym docem:

http://www.yiiframework.com/doc/guide/1.1/en/topics.webservice

Tam w zasadzie wszystko jest opisane. Funkcja webserwisu może zwracać co zechcesz. Nie musi to być obiekt będący modelem w sensie YII. Jeśli chcesz zwrócić tylko status i jego opis to możesz wygenerować obiekt dowolnej klasy zawierający te dwie składowe.

Dziękuję za odpowiedź.

Właściwie mój problem wynikał z braku opisu do CModel. Nie ma przykładu w dokumentacji, jak rozwijać własne modele bazujące bezpośrednio na CModel (nie na np CActiveRecord).

Trochę trwało przeanalizowanie właśnie tych klas i próby z własną, aż zaczęła działać. :)